MEDİKAL

Medikal; tıbbi bakım, sağlığın korunması ve iyileştirilmesi için yapılan tüm uygulamalar, bu uygulamalarda kullanılan ekipmanlar olarak bilinir. Sektörel olarak bakıldığında tıbbı malzemeler, sağlık, kişisel bakım malzemeleri medikal ürünler kategorisine dahil olmaktadır. Medikal ürünler, sağlık sorunlarına yönelik çözümlerde ve sorunlarının korunmasında ya da iyileştirilmesinde kullanılan malzemelerdir. Tıp ve cerrahi uygulamalar, tekstil endüstrisinin sunduğu geniş imkanlardan faydalanan önemli ve hızlı gelişen bir bölümdür. Polimer teknolojisi ile mevcut liflerin geliştirilmesi, üretilmesi ve tekstil yapılarının çeşitlenmesi sonucu, tıp ve cerrahinin pek çok alanında kullanılmaya uygun tıbbi malzemeler dediğimiz bu ürünler insanların ve hayvanların tıbbi bakımı ve hijyeni için kullanılırken, personelin ve teçhizatın korunmasını da yardım ederler. Tekstil materyalleri tıp ve cerrahide çeşitli amaçlarda kullanılır. Tıp uygulamaları için tekstil materyallerini, dış uygulamalarda kullanılanlar ve iç uygulamalarda kullanılanlar olarak olarak iki temel grupta toplamak mümkündür.

MALZEME

Tekstil malzemeleri fiziksel ve kimysal olmak üzere ikiye ayrılır;

Aplikasyon, genelde kimysal terbiye işlemlerinde, kimyasal maddeleri içeren işlem çözeltisinin (flotte) tekstil ürününe düzgün bir şekilde aktarılması olayıdır.

Boyama tekstil malzemesi olan gevşek lif, iplik ve kumaşa renk verme işlemi veya boya ile giysiyi biçimlendirmedir.

Keçe, koyun, tavşan, deve, lama gibi memeli hayvanların yünleri ile tiftik keçisinin kıllarının su, sabun ve ısı yardımıyla oluşturulan alkali bir ortamda liflerinin birbiri arasına girmesi ile elde edilen atgısız-çözgüsüz sıkıştırılmış tekstil örneğidir.

Lif veya elyaf, her türlü maddeyi oluşturan ince ve uzun parçalar, ipliksi yapılar.

İplik dokuma maddelerinin (pamuk, keten, yün, ipek, naylon vb.) uzun ince lifleri her birinden bükülmüş ve çekilmiş durumu olup, tekstil, dikiş, kroşe, örgü, dokuma, nakış ve halat üretimi için uygun hale getirilmesi işlemidir. İplik, lifin elde veya makinede dikiş için uygun hale getirilmiş tipidir.

KUMAŞÇILIK

Tekstil liflerinin düzgün bir yüzey ve değişmez kalınlıkta ince bir doku oluşturacak şekilde bir araya getirilmesiyle oluşturulan yapıya kumaş denir. Kumaş, yapay veya doğal elyaflar başta olmak üzere değişik malzemelerden elde edilebilir. Kumaşlar üretim tekniğine göre; dokuma, örme veya dokusuz yüzey şeklinde sınıflandırılır. Kumaşların özellikleri, yapımında kullanılan elyafa ve onlara uygulanan işleme bağlıdır. Kumaşlar elde edildikleri elyafın özelliklerini gösterirler. Tarih boyunca kullanılan doğal lifler ipek, pamuk, yün ve ketendir. Daha sonra rayon, naylon, akrilik ve polyester içeren yapay elyaflar üretilmiştir. Kumaşlar, sırt çantaları, kıyafetler, çadırlar, ağlar, bayraklar, balonlar, paraşütler, yelkenler, halılar ve havlular gibi hayatımızın her alanında birçok öğenin oluşturulmasında kullanılır.

ÜRÜNLERİMİZ